stadion z kontenerów

Stadion 974 – obiekt sportowy z kontenerów

W tym roku Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn odbywały się w Katarze. Całe wydarzenie trwało aż miesiąc, a oprócz wspaniałej gry wrażenie zrobił na nas stadion zbudowany z kontenerów, na którym reprezentacja Polski miała okazję grać aż 2 razy.

Stadion z kontenerów

Fenomenem tego wydarzenia jest obiekt o nazwie Stadium 974. Przypisana liczba nie jest przypadkowa, ponieważ to właśnie 974 kontenerów użyto do jego budowy. Stadion zlokalizowany jest w stolicy Kataru w Dosze, a jedną z jego zalet jest znacząca cecha kontenerów, czyli mobilność. Projekt Stadium 974 powstał w imię ekologii, to odpowiedź na zarzuty dotyczące, organizacji mundialu w Katerze, która nie idzie w parze z ekologią. W otoczce budowy stadionów powstało wiele kontrowersji, my skupiamy się jednak na fenomenie 974.

Obiekt sportowy z kontenerów – krok w przyszłość?

Rozwiązanie, jakim są kontenery, można stosować w budowlach o różnym charakterze, a co udowodnił Katar nawet jako pełnowymiarowy obiekt sportowy. Do realizacji Stadium 974 użyto kontenerów transportowych oraz stali modułowej, całość została zaprojektowana przez hiszpańskich architektów Fenwick Iribarren Architects. Obiekt sportowy z kontenerów może pomieścić aż 44 000 kibiców na dwupoziomowych trybunach. Budowa rozpoczęła się w 2018 roku i zakończyła w listopadzie 2021 roku. Stadion z kontenerów jest inwestycją o około 20% tańszą w realizacji od obiektów budowanych przy użyciu tradycyjnych materiałów.

Czy Stadion 974 trafi do innego kraju?

Budowla wykonana z kontenerów niesie za sobą wiele korzyści, od możliwości recyklingu, po przetransportowanie obiektu w nowe miejsce. W celu zmiany lokalizacji obiektu należy wykonać demontaż, a następnie przetransportować elementy i zmontować na nowo w innej lokalizacji. To jednak nie wszystko, konstrukcja jest na tyle uniwersalna, że jest możliwość zbudowania nie jednego, a dwóch lub większej ilości obiektów. Być może stadion trafi do jednego lub kilku krajów, w końcu Katar zbudował aż 8 nowych stadionów na to sportowe wydarzenie, a Stadium 974 z myślą o demontażu w przyszłości jednak nie ma jeszcze konkretnych informacji dotyczących tego, kiedy to nastąpi i co stanie się z konstrukcją.